Vyhledat

Naše minerály & jejich význam - vyberte si svůj kámen.

Aktualizováno: 24. 10. 2021

Věděli jste, že v přírodě je známo přes 5 500 minerálů a každým rokem bývá objeveno kolem 100 dalších ? Ne všechny drahé kameny či minerály však mají svůj význam - my vám povíme něco o těch, které jsme si zamilovali při tvorbě našich šperků.“Mám na to kámen.”KŘIŠŤÁL


Bezbarvá a přesto nádherná odrůda křemene. Většinou se vyskytuje ve formě krystalů v klencové krystalové soustavě a to s tvrdostí 6,5–7,5 Mohsovy stupnice. Řecký název pro


je kristalus - což doslova znamená čirý a vznikl ze slova Krustallos – led.


Křišťál je naprosto univerzálním minerálem a působí na všechny naše neduhy. Nejčastěji se využívá jako doplňkový kámen ke všem ostatním. Nejen, že násobí jejich sílu, ale především je čistí a dobíjí. Křišťál projasňuje naši mysl, nabíjí nás novou energií, zklidňuje a odstraňuje z našeho okolí a nás samotných negativní emoce, chrání auru a odstraňuje bloky bránící volnému toku energie v těle.


Nejznámější naleziště Křišťálů na světě se nacházejí v Brazílii, na Madagaskaru, v USA, V indii, na Srí Lance, ve Švýcarských Alpách, v Rakouských Alpách, v Rusku a v Polsku.

V Čechách se křišťál vyskytuje na Stříbrsku, Příbramsku či v Krušných horách, ovšem jen v zanedbatelném množství.CITRÍN

The Spruce / Anastasia Tretiak


Oproti Křišťálu krásně žlutá, zlatožlutá až žlutozelená varianta křemene. Citrín se vyskytuje v několika tónech - citrónové odstíny nejčastější po drahé zlatooranžové až nádherně zlatohnědé variace. Sytě oranžové kameny s červenými odlesky se označují jako „madeiry“ a samozřejmě patří k nejžádanějším. K dražším se řadí i tzv. „palmeiry“, které zaujmou oranžově jantarovým zbarvením.


Jde doslova o Kámen štěstí. Je kamenem hojnosti, prosperity a úspěch. Přináší štěstí každému, kdo ho vlastní. Svému majiteli ze sebe předává teplo a energii, čímž velice zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Předchází nočním můrám a zajišťuje nám příjemný spánek. Býváte melancholičtí a negativní? Citrín od těchto pocitů nejen pomáhá, ale dobíjí novou energií.

Nejen, že je ochráncem aury - napomáhá nám přijímat se takoví, jací jsme a dodává nám sebedůvěru včas zaregaovat a ochránit se. Potlačuje sebezničující myšlenky, zmírňuje přecitlivělost na kritiku okolí nebo na špatné pocity ohledně sebe samotného.Citríny v drahokamové kvalitě se nacházejí bohužel jen velmi vzácně. Nejlepší materiál se nalézá v Brazílii, Španělsku, na Madagaskaru a na území bývalého Sovětského svazu. U nás se nachází na západní Moravě, zejména v okolí Bobrůvky, Rousměrova nebo Kněževse.
RŮŽENÍN

Amanda Lynne


Stejně jako Křišťál a Citrín je Růženín odrůdou křemene, tentokrát průsvitnou až průhlednou a s romanticky růžovou barvou. Růženín by podle některých hypotéz mohl být dokonce tzv. šokovým minerálem, tedy minerálem přeměněným při dopadu meteoritu.

Nevíme, zda je to jeho možným vesmírným původem nebo krásným ženským zbarvením, ale Růženín se stal symbolem sebelásky, ženskosti a něžnosti. Zdravotní účinky růženínu se pak využívají především v oblasti srdce, protože nám pomáhá čistit, posilovat a vyrovnávat naše emoce a regulovat srdeční rytmus. Jeho další význam zahrnuje léčbu onemocnění pohlavních orgánů u obou pohlaví a léčbu neplodnosti. Dále se uvádí, že rozvíjí duševní tvořivost a oživuje fantazii, pomáhá při neurózách a stavech úzkosti


Růženín se vyskytuje v pegmatitech (druh magmatické horniny) a nejlepší z nich pochází z Madagaskaru, větší množství se však produkuje Brazílie. Další naleziště jsou ve Skotsku, v Jižní Africe, Indii, v zemích bývalého Sovětského svazu, v Coloradu (USA) a ve Španělsku.

ZÁHNĚDAZáhněda je také velmi známou drahokamovou odrůda křemene.


Jde o úžasný uzemňovací kámen, výborný proti depresím a dalším negativním emocím. Zahání strach a dodává nám sílu při rozhodování. Pomáhá soustředit se, potlačuje noční můry a je účinná při zbavování se našich psychických blokád.


Naleziště Záhnědy v zahraničí jsou především Brazílie, USA, Madagaskar, Rusko či Austrálie.

V České Republice pak jižní Čechy a Vysočina (Dolní Bory).ACHÁT

zemezaduhou.cz

Achát je kámen s nespočtem dechberoucích odrůd - například pseudoachát, achát mechový, achát korálový, achát zříceninový, achát bleskový a spousty další. Ve středu achátu se někdy nachází dutiny obvykle vyplněné krystaly ametystu, záhnědy, kalcitu nebo zeolitů.


Každý z nich má pak svůj specifický význam a léčivé účinky a vlastnosti.

Bílý achát posiluje duševní rovnováhu a podporuje léčbu různých zánětů a rakoviny kůže. Růžový achát ochraňuje těhotenství a podporuje vývoj nenarozeného dítěte. Hnědý achát napomáhá při odstraňování alergií a při snížené potenci. Šedý achát uzdravuje unavené oči a oční vady přikládáním kamene nebo omýváním očí achátovou vodou. Mechový achát je nabitý silnou přírodní léčivou energií, pomocí níž zklidňuje psychiku člověka. Oblázky mechového achátu též napomáhají léčbě očních nemocí, pokud jsou příkládány na oční víčka. Ohnivé acháty ovlivňují třetí oko a během meditace usnadňují udržení duchovní rovnováhy. Různobarevný achát snižuje teplotu a posiluje srdeční oběh. (viz. drahekamenyonline.cz)


Acháty se nacházejí po celém světě. Jedny z velice pěkně barevných například v Číně nebo mongolské části pouště Gobi. Největší ložiska se nacházejí na území Brazílie a v Uruguayi, ale také z Argentiny, Botswany a Nového Mexika (USA). Známý výskyt je ale i v celé Africe včetně ostrova Madagaskar, ve většině Evropy a asijské části Ruska, stejně tak v Jižní i Severní Americe.

Acháty z různých nalezišť se liší především barvou a typem svých typických pruhů.

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Žádný jiný drahokam není opředen tolika legendami a příběhy jako měsíční kámen.

Po staletí byl znám a uctíván různými kulturami a národy. Podle hinduistické legendy vznikl tento drahokam z měsíčních paprsků, proto údajně dostal název měsíční kámen.

Podle další legendy může díky měsíčnímu kameni člověk během úplňku spatřit svou budoucnost, musí jej však po celou noc držet v ústech.

V Indii je odjakživa měsíční kámen používán k náboženským obřadům a lidé zde věří, že měsíční kámen může svému majiteli přinést obrovské bohatství.

V arabských kulturách je pro změnu tento drahokam považován za symbol plodnosti, proto jej ženy podle legend vkládaly mezi spodní prádlo.


Nádherné perleťové opaleskující odlesky a podpora všem ženám - to nám přináší Měsíční kámen. Podporuje naše ženské vlastnosti a pomáhá s nemocemi, ke kterým máme sklony. Zvyšuje intuici, inspiraci a přináší štěstí. Pod vlivem měsíčního kamene jsme schopné uvědomovat si své sny, pochopit jejich pravý význam a poučit se z něho. Jedná se především o ženský kámen a stává se tak odrazem ženy, která jej vlastní.


Země původu a výskyt: Srí Lanka, Austrálie, Indie

OPALIT

Opalit je syntetický kámen (respektive tedy sklo), který někdy nazýváme také opalizující fluorit nebo nachový opál. Typická je pro něj mléčná, duhová barva - připomínající nebe při západu slunce.


Protože obsahuje oxid křemičitý, patří mezi tzv. transformátory a nachází tak využití v podpoře schopnosti změnit svůj život. Opalit je považován za kámen klidu, je vhodný pro tlumení deprese a úzkosti a kamenem lásky. Používá se pro zvýšení našeho sebevědomí a pochopení smyslu bytí. Přináší s sebou schopnost čelit obavám, přináší klid a vyrovnanost.

Pomáhá nám s pochopením vlastní ceny.SLUNEČNÍ KÁMEN


Sluneční kámen zářící svými zlatavými třpytkami patří do skupiny živců. Existují dva druhy slunečního kamene, jeden druh pocházející z Indie a je oranžový s červenými kousky hematitu. Druhý nazvaný "oregonský sluneční kámen" - má čirou průsvitnou až průhlednou barvu základu s jemnými měděnými třpytkami.


Sluneční kámen nás učí nezávislosti, pomáhá naučit se říkat lidem „ne“. Prozradí, jak si řídit svůj vlastní osud. Napomáhá pozitivnímu myšlení, bojuje proti depresi, pocitům opuštěnosti a dodává sebedůvěru.


Nejznámější naleziště slunečního kamene je v USA např. na některých místech v okolí New Yorku, v Pensylvánii, v Oregonu či Virginii. Další naleziště jsou v Indii, v Rusku na Sibiři, nebo na jihu Norska, na Madagaskaru a v Kanadě.

ONYX


Onyx je neprůhledný poloprůsvitný černobílý minerál.


Dodává sílu, ochraňuje před negativitou mířenou proti nám a pomáhá nám v těžkých obdobích. Díky Onyxu snáze překonáme smutek a zvyšuje sebedůvěru a sebekontrolu. Dodává nadhled při konfrontaci a vytváří pomyslný štít nad naší myslí i tělem. Chrání nás před negativní energií a utišuje náš strach - cítíme se díky němu bezpečněji.


Jeho naleziště máme v Německu – Iberg, Leisberg, Saalhausen, Plieskendorf a dále v Brazílii, Kanadě, Madagaskaru, USA a na Slovensku.

LAPIS LAZULI

Lapis lazuli (lat., z perského لاژورد, znamená "modrý kámen").

Z mytologického hlediska je lapis považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při tradičních šamanských a čarodějnických rituálech. Lapis měl být schopen nasát měsíční energii a svému nositeli pak dodávat výraznou energii.


Lapis Lazuli dodává pocit jistoty a bezpečí. Podporuje naší intuici a zklidňuje neopodstatněné pocity strachu a nejistoty. Harmonizuje mezilidské vztahy a dodává pocit klidu a míru. Posiluje čestnost, poctivost, vnímavost a soucit s ostatními. Učí nás naslouchat druhým a zbavuje nás potíží s komunikací.


V hojné míře se nachází v Afghánistánu, Rusku v blízkosti jezera Bajkal. V Chile je dokonce Lapis Lazuli považován za národní kámen.


156 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše